REKONSTRUKCE BYTOVÉHO JÁDRA
Otázka č.4 – Rozhodne-li se stavebník svěřit předělávku/rekonstrukci bytu do rukou architekta a nechá si vypracovat návrh – kolik ho to bude stát navíc a na druhé straně, co získá? Jaké chyby dělají lidé nejčastěji při rekonstrukci (z hlediska návrhu) – pokud dělají rekonstrukci podle „svého“ návrhu bez odborníka?
Cena architekta závisí na m² daného prostoru a rozsahu práce. Každý projekt je unikátní a také je třeba rozlišovat zda jde o bytový prostor, komerční prostor nebo jinou nemovitost.
Architektura patří do kreativní činnosti, čili každý projekt je šitý na míru, proto se cena určuje individuálně, kde jedním z rozhodujících faktorů jsou m². Klient vždy získá individuální a především odborný přístup, neboť každý projekt vyžaduje jiné postupy rekonstrukce. Výhodou je zahájit proces rekonstrukce na základě schválené vizualizace a výkresové dokumentace.
Chyby:
- Nepouštět se do velkých předělávek, při kterých by si klient mohl hrát na „domácího architekta“, ale je třeba odborné činnosti nechat na architekty, profesisty.
- Stavebník nemá tak dobrý přehled o materiálech jak architekt, jak z hlediska bezpečnosti, tak užitečnosti a využitelnosti.
- Šetření času – architekt pracuje na projektu nepřetržitě po celý den, i když je stavebník například. v práci. Přičemž při předělávání svépomocí se stavebník věnuje předělávce až po své práci.
- Architekt vám dodá komplet projekt, od vizualizace, přes výkresovou dokumentaci až po seznam použitých doplňků.
- Klient nedokáže změřit kvalitu výstupu tak, jako architekt. Některé nedokonalosti/závady vyplývající z předělávky se mohou objevit později.
- Architekt má dosah na množství firem a dodavatelů materiálů apod., což znamená, že stavebník v rámci jeho budgetu nemusí pořídit pouze „obyčejný“ materiál a produkty, ale i unikátní materiál a produkty v cenách, které se vejdou do jeho budgetu.
- Architekt se na rekonstrukci bytu dívá komplexně a navrhuje vyhovující dispoziční řešení. Architekt se nedívá na materiály a produkty jednotlivě, ale pracuje tak, aby ladily a společně vytvářely smysluplný celek.
Otázka č.5 – Co všechno bude chtít po mně architekt vědět, pokud se rozhodnu pro jeho služby? Které informace bych mu neměla zapomenout sdělit?
-Preferovaný styl klienta.
-K čemu budou jednotlivé prostory po rekonstrukci využívány a kdo je bude využívat.
-Správný architekt by se měl stát dočasným psychologem a vžít se do kůže klienta.
-Architekt by měl vycítit potřeby klienta a umět je dát na papír.
-Na základě všech informací architekt zhmotní vizi klienta.
-Jedna z nejdůležitějších informací je budget stanoven na rekonstrukci.
-Představa klienta o ukončení rekonstrukce, od čehož se odvíjejí postupy a rozhodnutí architekta.
-Počet lidí žijících v domácnosti a jejich preference, záliby, potřeby.
Otázka č.6 – Pokud se dnes rozhodne stavebník realizovat rekonstrukci starého bytu, jaký vliv bude mít v současnosti zmiňovaný růst cen stavebních materiálů na celkové náklady? Růst cen kterých materiálů se ho konkrétně při rekonstrukci bytu dotkne (např. asi to bude spíše sádrokarton a méně např. polystyren, atd.)?
Ceny materiálu mají v poslední době rostoucí tendenci. V tomto momentě je těžko říci kdy a zda se ceny zastabilizují. Víme však, že stavebního materiálu je stále méně, a to má přímý vliv na ceny. Myslíme si, že vzniklá inflace má vliv na zákazníka a vzhledem k její neustálé rostoucí tendenci neumíme s určitostí říci, na jaké úrovni se zastaví.