Jak vybrat interiérového architekta? Jaká kritéria by měl splňovat?

Architektura patří do služeb KIBS (Knowledge intensive business services) stejně jako auditoři, právníci, IT-lidé, učitelé. Mají něco velmi společného a tou je kreativita. Dělají věci na míru, nedělají věci tuctově, jednoduše řeší problémy tak říkajíc na míru. Tyto služby patří mezi dražší avšak pozor, nemusí tomu tak být. Šikovný právník nebo architekt Vám umí ušetřit peníze, optimalizovat, řešit problémy.

Architekt by měl umět pracovat s Vaším stanoveným budgetem, měl by znát materiály, neustále se vzdělávat a zvyšovat tak svůj lidský kapitál. Interiérový architekt se stává Vaším psychologem a řešitelem Vašeho interiéru. Je jedno, zda jde o komerční nebo rezidenční projekt – zadání je jasné.

Jaké otázky je třeba se zeptat interiérového architekta?

Je architekt certifikován?

Interiérový architekt by měl být certifikovaným odborníkem s titulem architektury, který disponuje znalostmi a zkušenostmi pro plánování a navrhování interiérových prostor.

Není to samozřejmostí, avšak je to podobné jako s právníkem. Působí důvěrihodněji a splňuje všechna legislativní kritéria.

Co obsahuje nabídka?

Cenová nabídka by měla obsahovat vše potřebné od dispozice – vizualizace až po samotnou výkresovou dokumentaci. Důležité je, aby byla cenová nabídka jasně stanovena a neobsahovala žádné skryté poplatky nebo dodatečné náklady.

Jaké je cena v případě změn během vyhotování studie?

Interiérový architekt by měl být schopen přizpůsobit se potřebám a požadavkům klienta. To zahrnuje zahrnutí změn a úprav do původního návrhu, pokud je to nutné. Ve smlouvě by měla být definována změna klienta, respektive kolik změn lze provést během vyhotovení studie.

Je studie zrealizovatelná? Kde najdu židle, stůl navržený ve vizualizaci?

Navržená studia architektům by měla být zrealizovatelná stavbařem/truhlářům/čalunníkům/. Studie by měla obsahovat seznam soliterů, kde lze solitary koupit. V jiném případě by studie neměla význam a je to jen nepoužitelný papír.

Jak ví architekt co chci?

Architekt by měl vycítit potřeby klienta a vše si pečlivě zapisovat. Přesně si stanovit jeho požadavky, poznat jeho potřeby, mít znalost o využití prostoru a celkovém objektu, znalost materiálů, budgetu a samozřejmě umět s ním pracovat, případně ho umět optimalizovat.

Jsou vizualizace realistické?

Ano, jedna věc je navrhnout a druhá věc je to i zrealizovat. V jiném případě studie nemá význam a je nepoužitelná. Zkušený architekt nejen, že by měl zastřešit kompletní realizaci, ale také vyřešit potřebné problémy na stavbě.

Proč jsou rozdílné cenové nabídky u architektů?

Je tam několik faktorů, ale také hraje roli jeho kreativita, zkušenosti a samozřejmě použité softwary, které používá při práci. Vzorkování je jeden z procesů, kde je třeba mít znalosti o materiálech jejich rozdílnosti a podobně. Architekt by měl zahodit své ego a používat jen svoji odbornou zkušenost. Nakonec architekt je zde proto, aby pomohl klientovi splnit vizi, vložit ji na papír a následně zrealizoval.

Je výkresová dokumentace důležitá?

Je to jeden z nejdůležitějších kroků, jelikož architekt navrhuje i obsah tedy úložný prostor ve skříni na základě požadavku klienta. Znalost o klientovi a jeho potřebách by měl být architekt samozřejmě předem informován. Architekt musí nejen navrhnout pěkné věci, ale praktické, jelikož dnešní rušivé aspekty života je třeba i někde umístit. Architekt by měl vědět všechny detaily o klientovi a měl by mít odpovězené otázky potřebné k návrhům.

Výkresová dokumentace by měla být detailní, srozumitelná a měla by obsahovat vše pro STOLÁŘE -LED pásů, definovaný material, RALky atd., pro ČALUNNÍKA – typ látky dle vzorníku, STAVBÁŘE (elektřina, zedníka)- burace plány, nové konstrukce, elektřina (posuny elektřiny , svítidel) atp. Pro lepší obraz uvádíme ilustrační stranu výkresu.

Dobrý architekt vs špatný architekt

Výběr interiérového architekta je důležitým krokem při plánování a realizaci interiérového projektu. Sledování uvedených kritérií a požadavků vám pomůže najít odborníka, který vám pomůže vytvořit stylový, funkční a jedinečný interiér podle vašich představ a požadavků.

Zakladní návod “Jak si správně vybrat interiérového architekta„